Khandro Rinpocze w Darnkowie

khandro-rinpocze

W dniach 3-4 października 2012 Jej Eminencja Khandro Rinpocze udzieli nauk w ośrodku buddyjskim Drophan Ling w Darnkowie.

Jej Eminencja jest znaną i cenioną nauczycielką buddyzmu tybetańskiego szkół kagju i njingma. Khandro Rinpocze urodziła się w rodzinie Mindrolinga Rinpocze, lamy ze szkoły njingma. XVI Karmapa Rangdziung Rigpe Dordże, po konsultacji z Dilgo Czientse Rinpocze, oznajmił rodzicom nowo narodzonej dziewczynki, że jest ona wcieleniem jogini Khandro Ordzien Tsolmo (Wielkiej Dakini z Tsurphu, jednej z partnerek XV Karmapy Khacziaba Dordże). Kiedy Khandro Rinpocze podrosła, mniszki, uczennice Khandro Ordzien Tsolmo, poprosiły XVI Karmapę o intronizowanie nowego wcielenia swojej nauczycielki, która w tybetańskiej siedzibie Karmapów, klasztorze Tsurphu, opiekowała się zgromadzeniem żeńskim. Była to prośba niecodzienna, ponieważ w Tybecie zwykle nie intronizowano jogiń-kobiet, ani nie rozpoznawano ich oficjalnie jako tulku, nie otrzymywały też formalnego klasztornego wykształcenia, ani nie oczekiwano od nich pełnienia oficjalnych obowiązków

Od 1993 roku Khandro Rinpocze prowadzi żeńskie zgromadzenie w Mussoorie w Indiach, gdzie założyła żeński klasztor Samten Tse związany z linią minling szkoły njingma. Ponadto od 1987 roku podróżuje udzielając nauk w Europie, Ameryce Północnej i Azji Południowo-wschodniej. Jest nauczycielem rezydentem w ośrodku buddyjskim Lotus Garden Retreat w Wirginii, USA. Aktywnie uczestniczy w sprawach związanych z administracją klasztoru Mindroling w Dehradun w Indiach.

W Polsce ukazała się jej książka „Nasze cenne życie”. W Darnkowie Rinpocze udzieli wyjasnień do Modlitwy Kuntuzangpo.

Organizatorem wizyty jest Związek Buddyjski Khordong.

Więcej informacji na stronie organizatora »