Mes Aynak – starożytne buddyjskie zabytki mają zostać zniszczone

mes-aynak

Na grudzień 2012 roku zaplanowano zniszczenia świątyń, klasztorów i posągów buddyjskich sprzed 2600 lat znajdujących się w Mes Aynak w Afganistanie.

Chińska rządowa spółka China Metallurgical Group Corporation (MCC) zamierza unicestwić nie tylko te cenne zabytki, które przetrwały rządy talibów, lecz także znajdujące się pod nimi zabytki z epoki brązu oraz sześć okolicznych wiosek i zbudować na ich miejscu odkrywkową kopalnię miedzi. Na terenie Mes Aynak znajdują się również setki starożytnych manuskryptów, które do tej pory nie zostały zabezpieczone.

Dyrekcja chińskiej spółki twierdzi, że przed podpisaniem kontraktu na wydobycie miedzi nie została poinformowana o istniejących na tym terenie stanowiskach archeologicznych. Z kolei naukowcy potrzebują przynajmniej 30 lat, aby przeprowadzić w Mes Aynak prace wykopaliskowe. Afgańscy archeolodzy dysponują bardzo ograniczonymi środkami i nie mogą zapobiec planom spółki, ryzukują również własnym życiem ze względy na częste ataki talibów.

Mes Aynak to brakujące ogniwo o historycznym i kulturowym znaczeniu w badaniach nad powstawaniem cywilizacji wzdłuż Jedwabnego Szlaku. Kopalnia miedzi zagraża również środowisku naturalnemu, mówi się o skażeniu okolicznych terenów oraz rzek toksynami, które będą produktem ubocznym w procesie wydobywania minerałów.

Więcej w artykule Ancient site needs saving not destroying »

Artykuł w magazynie TRICYCLE »

(opracowanie: JW)