XVII Karmapa Taje Dordże o samospaleniach protestujących w Tybecie

karmapa-spalenia

Od lutego 2009 r. w Tybecie trwa bezprecedensowa fala samopodpaleń Tybetańczyków w proteście przeciwko chińskim rządom w ich kraju. Od tamtej pory ponad 90 osób popełniło samobójstwo poprzez samospalenie, a w samym listopadzie 2012 roku miało miejsce 28 takich aktów. Jego Świątobliwość XVII Karmapa Trinlej Thaje Dordże, zwierzchnik szkoły karma kagju buddyzmu tybetańskiego, w wywiadzie z 11 grudnia 2012 r. dla Hindustan Times wyraził swoje zmartwienie w związku z rosnącą liczbą samopodpaleń:

„Samopodpalanie zdecydowanie nie jest buddyjską praktyką. Wyrażam głębokie życzenia, aby jak najszybciej ustały te akty. Najcenniejszym skarbem Tybetańczyków jest nauka i praktyka Dharmy, oznacza to również dbanie o własne ciało i życie, ponieważ umożliwia ono osiągnięcie wyzwolenia.”

Karmapa zaznaczył, że Budda nauczał, aby troszczyć się o ciało i stan umysłu, natomiast samopodpalenia nie tylko szkodzą ciału, lecz również wprowadzają innych w pomieszanie.

„Ludzkie ciało to świątynia. W kwestiach politycznych należy szukać pokojowych metod. Należy uspokoić umysł, ponieważ negatywne emocje nadmiernie go pobudzają, a to prowadzi do agresji.”

Karmapa stwierdził, że nie interesuje się polityką i nie posiada na ten temat szczególnej wiedzy. Uważa jednak, iż szczerość pełnej współczucia i mądrości praktyki buddyjskiej, może pomóc rozwiązać wiele problemów.

(tłumaczenie i opracowanie: AB+JW)