Blog Archives

Książka dla Dalajlamy

6 lipca 2015 obchodzić będziemy 80. urodziny JŚ XIV Dalajlamy, duchowego a przez lata również politycznego przywódcy Tybetańczyków, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, filozofa i, jak sam o sobie mówi, prostego mnicha buddyjskiego. Z tej okazji powstaje szczególna książka.

Grupa osób od lat zaangażowanych w upowszechnianie wiedzy o Tybecie w Polsce podjęła się przygotowania publikacji, która ma stanowić wyjątkowy prezent i wyraz poparcia od Polaków dla duchowego przywódcy buddystów tybetańskich i moralnego autorytetu, jakim jest XIV Dalajlama, Tenzin Gjaco.

Organizatorzy zdecydowali się zebrać brakujące środki poprzez platformę Polak Potrafi. Zbiórka rozpoczęła się 4 maja i potrwa do 6 czerwca.

Informacje o zbiórce, projekcie książki i samych organizatorach znajdują się pod adresem: https://polakpotrafi.pl/projekt/108

Premiera książki odbędzie się 5 lipca w Południku Zero, znanym i legendarnym wśród podróżników miejscu w Warszawie.
Towarzyszyć jej będzie wystawa zdjęć oraz spotkania poświęcone Tybetowi.

Na bieżąco akcję można śledzić na stronie :
http://www.facebook.com/UrodzinyDalajlamy

Czy buddyjska mandala może wisieć obok krzyża w szkole?

„Krzyż jest patriotycznym znakiem walki o niepodległość Polski. Co innego buddyjska mandala, symbol obcy kulturze europejskiej” – pisze w liście do rodzica dyrekcja szkoły podstawowej we Wrocławiu. I odmawia powieszenia mandali obok krzyża i godła.

http://wyborcza.pl/1,75248,15470391,Czy_buddyjska_mandala_moze_wisiec_obok_krzyza_w_szkole_.html

Londyn 2012. Judo. Wojnarowicz: Buddyzm mnie wyciszył

- Buddyzm mnie wyciszył, odnalazłem drogę w życiu – przyznał wielokrotny medalista mistrzostw Europy w judo Janusz Wojnarowicz (Czarni Bytom, +100 kg) ), który w 1/16 finału olimpijskiego turnieju przegrał z Francuzem Teddym Rinerem i odpadł z rywalizacji.

http://www.sport.pl/londyn2012/1,127656,12247390,Londyn_2012__Judo__Wojnarowicz__Buddyzm_mnie_wyciszyl.html