Category Archives: Wiadomości ze świata

Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja.

mistrzynie-470x260px_dofinansuj2

„Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja.” to film dokumentalny będący świadectwem odradzania się tradycji święcenia kobiet na mniszki buddyjskie na Sri Lance.

Odejście XIV Szamara Rinpocze

06-szamarpa

11 czerwca 2014 roku, rano ok. godz. 7:30 w ośrodku buddyjskim w Renchen-Ulm w Niemczech niespodziewanie zmarł w wieku 62 lat XIV Szamar Rinpocze Mipham Czokji Lodro, jeden z najbardziej znaczących współczesnych mistrzów buddyzmu tybetańskiego.

Zamachy bombowe w Bodhgaja

Niedawno światowe media donosiły o serii zamachów bombowych na terenie Bodhgaja, które jest najważniejszym dla wszystkich buddystów celem pielgrzymek – to tutaj, według buddyjskiej tradycji, Budda Siakjamuni urzeczywistnił oświecenie.

Budda nielegalny w Iranie

Władze irańskie zapowiedziały walkę z „obcymi symbolami religijnymi”. Występujący w imieniu urzędu ds. ochrony dziedzictwa kulturalnego Said Dżabeni Ansari potwierdził, że trwa akcja rekwirowania posążków Buddy i innych symboli buddyjskich ze sklepów z pamiątkami.

Wiadomość na koniec świata 21.12.2012

dzongsar-majowie
Zobaczcie: jeśli czas miałby naprawdę się zakończyć, wówczas runęłoby samo znaczenie pojęcia czasu. Czas sam w sobie nie może się skończyć, lecz może pewna „epoka”, i prawdopodobnie o tym mówią przepowiednie Majów. Ale oczywiście zawsze jest możliwe, że wielcy Majowie już zdążyli czmychnąć przed zagładą w przestrzeń kosmiczną ulatując na kamieniu, w którym wykuli swój kalendarz ;)
 
Budda powiedział, że w wymiarze postrzeganego i doświadczanego świata wszystko jest manifestacją warunków, a tymi warunkami kieruje motywacja. Zatem dzięki właściwej motywacji warunki mogą okazać się także pomyślne. Jeśli obecna epoka faktycznie zmierza ku końcowi, czyńmy starania aby był to również koniec całej naszej głupoty i zaświtała nowa epoka przebudzenia.
 
~ Dzongsar Khjentse Rinpocze ~

XVII Karmapa Taje Dordże o samospaleniach protestujących w Tybecie

karmapa-spalenia

Od lutego 2009 r. w Tybecie trwa bezprecedensowa fala samopodpaleń Tybetańczyków w proteście przeciwko chińskim rządom w ich kraju. Od tamtej pory ponad 90 osób popełniło samobójstwo poprzez samospalenie, a w samym listopadzie 2012 roku miało miejsce 28 takich aktów. Jego Świątobliwość XVII Karmapa Trinlej Thaje Dordże, zwierzchnik szkoły karma kagju buddyzmu tybetańskiego, w wywiadzie z 11 grudnia 2012 r. dla Hindustan Times wyraził swoje zmartwienie w związku z rosnącą liczbą samopodpaleń:

Epoka kobiet

dalajlama-kobiety

XIV Dalajlama: „Wobec konieczności promowania bardziej altruistycznego społeczeństwa, można powiedzieć, że wkraczamy w epokę kobiet.” Więcej na portalu CyberSangha »

Buddyjska świątynia z… butelek po piwie

butelki

Tajscy mnisi z prowincji Sisaket wykorzystali ponad milion szklanych butelek do budowy świątyni buddyjskiej. Uważność, będąca istotą nauk buddyjskich, oddanie i troska potrzebne by wybudować wszystko z odnawialnego szkła, począwszy od ubikacji, kończąc na krematoriach, pokazują co można osiągnąć dzięki kreatywności i ciężkiej pracy.

Oto najszczęśliwszy człowiek na świecie

matthieu-ricard

Buddyjski mnich i genetyk molekularny Matthieu Ricard został uznany za najszczęśliwszego człowieka na świecie. Jak podają naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin, fale gamma w jego mózgu zestroiły się na idealną częstotliwość związaną z uwagą, nauką, pamięcią i samoświadomością. Za eksperyment odpowiedzialny jest neurobiolog Richard Davidson z Uniwersytetu Wisconsin, który przebadał umysły ponad kilkuset osób praktykujących zaawansowaną medytację. Badania trwały ponad 12 lat. Szukano związku krótko- i długoterminowego szkolenia umysłu poprzez medytację z emocjonalną równowagą. Więcej informacji na portalu: ONET Religia »

 

Mes Aynak – starożytne buddyjskie zabytki mają zostać zniszczone

mes-aynak

Na grudzień 2012 roku zaplanowano zniszczenia świątyń, klasztorów i posągów buddyjskich sprzed 2600 lat znajdujących się w Mes Aynak w Afganistanie.

Bangladescy buddyści zaatakowani z powodu zdjęcia spalonego Koranu wracają do domów

bangladesz-mnich

Setki buddystów, którzy w ostatni weekend września 2012 uciekli z wiosek położonych na południu Bangladeszu, powracają do domów w otoczeniu wzmocnionej ochrony i po aresztowaniu ponad 160 osób. Buddyści szukali schronienia po tym jak setki muzułmanów, rozsierdzonych umieszczonym na Facebooku zdjęciem przedstawiającym spalony Koran, zaatakowały nocą swoich buddyjskich sąsiadów. Podczas rozruchów spłonęło przynajmniej 10 buddyjskich świątyń i około 40 domostw. Ograbiono wiele domów i sklepów należących do buddystów, ludzie stracili dobytek całego życia.

Starożytny Budda odkryty przez nazistów pochodzi z Kosmosu

budda-z-kosmosu

Historia starożytnej żelaznej figurki buddyjskiego bóstwa przypomina wątki z filmów przygodowych. Tuż przed II wojną światową przywieźli ją z Tybetu naziści, prawdopodobnie skuszeni wyrytą na niej swastyką. Posążek trafił do prywatnej kolekcji i przez wiele lat był niedostępny. Kiedy wreszcie przebadali go naukowcy, odkryli, że powstał z meteorytu rzadkiej klasy i jest bezcenny.

X Karmapa i niespokojny XVII wiek w Tybecie – konferencja

10-karmapa-rubin-museum

W dniach 9-11 listopada 2012 odbędzie się w Rubin Museum of Art w Nowym Jorku międzynarodowa konferencja The Tenth Karmapa and Tibet’s Turbulent 17th Century (X Karmapa i niespokojny XVII wiek w Tybecie) poświęcona życiu i twórczości X Karmapy Czojinga Dordże oraz burzliwym czasom, w których żył. Na konferencji wystapią znakomici uczeni zajmujący się tematyką buddyzmu tybetańskiego.