Category Archives: Wydarzenia w Polsce

Lama Dżampa Thaje – 30 kwietnia – 5 maja 2019, Warszawa

Khenpo Chochok_poster

Polska sangha Dziamgona Kongtrula i Beru Khjentse Rinpocze zaprasza na publiczny wykład w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oraz majowy kurs z lamą Dżampa Thaje:

30 kwietnia godz. 19:00 Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie Wykład publiczny „Czy buddyzm jest religią?”

Program kursu:

1-3 maja (9:30 – 12:00 i 14:00 – 16:30) „Drogocenna Ozdoba Wyzwolenia” Gampopy
W czasie kursu omawiane będzie arcydzieło buddyzmu tybetańskiego, przedstawiające kompletny fundament nauk i praktyk – od początku / pierwszego kroku aż do osiągnięcia stanu buddy / oświecenia. Program obejmuje zagadnienia dotyczące natury buddy, znalezienia duchowego nauczyciela, karmy, pielęgnowania bodhiczitty, rozwijania sześciu doskonałości (paramit), dziesięciu bhumi bodhisattwy, doskonałego stanu buddy oraz aktywności buddy.

4-5 maja (9:30 – 12:00 i 14:00 – 16:30) „Mądrość na wygnaniu”. W trakcie dwóch dni wykładów omawiane będą interesujące zagadnienia istotne dla wszystkich podążających ścieżką do oświecenia: nasze wyobrażanie sobie że zrozumieliśmy nauki buddyjskie, zanim czegokolwiek się o nich dowiemy; dlaczego ludzie tracą zaufanie do Dharmy z powodu niezrozumienia podstawowych nauk; jak właściwie uczymy się Dharmy od wykwalifikowanych mistrzów; medytacja – serce Ścieżki i jej działanie rozpuszczające pomieszane poglądy i egoizm.

W zależności od ilości rezerwacji, kurs odbędzie się w Ośrodku, w Centrum Warszawy, lub w wynajętej sali, również w Centrum. Tę informację podamy w połowie kwietnia. Więcej informacji na stronie organizatora KhyenKong Karma Kagyu Polska.

BIOGRAFIA

Lama Dżampa Thaje urodził się w Anglii w roku 1952. W wieku 20 lat został uczniem Karma Trinleja Rinpoche, a rok później spotkał Jego Świątobliwość Sakja Trinzina. Karma Thinlej Rinpocze udzielił Lamie Dżampa Thaje licznych inicjacji, przekazów i nauk w tradycjach linii Kagju, Sakja, Ningma i Kadam, spośród których warto wymienić zbiór inicjacji wadżrajany znanych jako Sto Saddhan Bari Lhotsały, Sto Nauk Lodziong, kompletny cykl Kynciok Cidy oraz liczne teksty filozoficzne szkoły kagju.

„Mój regent – Lama Dżampa Thaje – jest jednym z największych zachodnich nauczycieli Dharmy. Otworzyliśmy razem wiele ośrodków buddyjskich w Wielkiej Brytanii. Udziela on również nauk w całej Europie. Jest nie tylko wybitnym naukowcem, ale również wielkim praktykującym Dharmę.”
Karma Thinlej Rinpocze, List milenijny, Toronto 1999

Jego Świątobliwość Sakja Trizin udzielił Lamie Dżampa Thaje wielu inicjacji i przekazów wszystkich czterech klas tantr, z których szczególną uwagę warto zwrócić na Trzynaście Złotych Dharm, Lamdre Tsoksze, ezoteryczne nauki Wadżrajogini, Przekaz Dzionang osiemdziesięciu czterech mahasiddhów oraz Sto Jeden Sadhan Narthang.

Trzecim najważniejszym mistrzem w edukacji Lamy Dżampa Thaje był Ngor Phende Szabdrung Rinpocze (urodzony w roku 1934), od którego Lama Dżampa otrzymał liczne inicjacje, przekazy i nauki, między innymi Wadżrajogini, Wadżrapani i Białej Tary. W roku 1975, po ukończeniu praktyk wstępnych mahamudry w linii Kagju, Lama Dżampa odbył odosobnienie w celu urzeczywistnienia fazy budowania i spełnienia Kynciok Cidy oraz odosobnienie Amitabhy. Przez kolejne lata ukończył odosobnienia Białej Tary, Wadżrajogini oraz Hewadżry – głównych praktyk linii Sakja.

„Chciałbym wyrazić swoje uznanie dla Lamy Dżampa Thaje za jego niesłabnący entuzjazm i wysiłek wkładany w szlachetną działalność udostępniania Dharmy zainteresowanym i zachęcam go do kontynuacji tej wspaniałej pracy”.
J.Ś. 41 Sakja Trizin w słowie wstępnym do „Rain of Clarity” marzec 2005 r.

W roku 1975, po wizycie Jego Świątobliwości XVI Karmapy w Manchesterze oraz z błogosławieństwem Karma Thinleja Rinpocze, Lama Dżampa Thaje założył pierwszą ogólnoświatową sieć ośrodków i grup buddyjskich zajmujących się studiowaniem i praktykowaniem nauk tradycji Kagju i Sakja. W roku 1977 Lama Dżampa został powołany przez Karma Thinleja Rinpocze „regentem Dharmy”, a następnie w roku 1988 – po ukończonych koniecznych odosobnień i studiów –powierzono mu tytuł i obowiązki lamy, w tym prawa udzielania przekazów mocy Wadżrajany. Od tamtej pory Lama Dżampa podróżuje po wielu krajach udzielając licznych nauk i inicjacji oraz zakładając ośrodki i grupy medytacyjne. W sierpniu 1989 założony został europejski ośrodek odosobnieniowy Sakya Changlochen Ling. Wtedy również Karma Thinlej Rinpocze nadał całej organizacji wspólną nazwę: „Dechen”, pochodzącą z pierwszego wersu poematu napisanego przez Rinpocze: „Wielka radość (deczen) to antidotum na lenistwo”, obecnie mającej ośrodki w USA, Meksyku i Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii.

Przed swoją śmiercią w czerwcu 2014 r., Szamar Rinpocze, który naprzemiennie z Jego Świątobliwością Karmapą jest dzierżycielem linii przekazu Kagju, zaprosił Lamę Dżampa Thaje, by udzielał nauk i inicjacji w jego ośrodkach Bodhi Path na całym świecie. Od tamtej pory, spełniając życzenie Szamarpy, Lama Dżampa odwiedza ośrodki Boddhi Path w USA i Europie.

Lama Dżampa Thaje jest autorem wielu publikacji takich jak „Garland of Gold” (1990), „Way of Tibetan Buddhism” (2001) oraz „Rain of Clarity” (2006). Jego książki i eseje przetłumaczone zostały na języki: francuski, niemiecki, polski, hiszpański, portugalski i bułgarski. Uzyskał on doktorat nadany przez Uniwersytet w Manchester za swoją pracę o religijnej historii Tybetu. Przez ponad dwadzieścia lat wykładał na University of Manchester oraz Manchester Metropolitan University. Był redaktorem i autorem wstępu do książki autorstwa Karma Thinleja Rinpocze „The History of the Sixteenth Karmapas of Tibet” (1980) oraz autorem haseł dotyczących religii tybetańskich w The Dictionary of Religions (1980). W roku 1974 Jego Świątobliwość XVI Dzialła Karmapa powołał Lamę Dżampa Thaje jako członka Karma Kagyu Trust (UK) i obecnie jest on członkiem wydziału nauczania w Międzynarodowym Instytucie Buddyjskim Karmapy (KIBI) w Delhi. W roku 2010 Lama Dżampa został zaproszony do uczestniczenia w światowym szczycie buddyjskim „The World Buddhist Summit” jako najwyższy rangą przedstawiciel buddyzmu w Wielkiej Brytanii. Organizacja ta założona została w roku 1998 w Japonii w celu skupienia trzech głównych tradycji buddyzmu (therawady, mahajany i wadżrajany) i promowania nauk Buddy jako narzędzia przynoszącego pokój na świecie.

Lama Dżampa Thaje wraz z rodziną mieszka w Bayswater w Londynie. Każdego roku udziela on licznych nauk i inicjacji zarówno w „Dechen” jak i w innych organizacjach buddyjskich, a także – na życzenie swoich uczniów – licznych wywiadów.

“Rozprzestrzeniasz lekarstwo Dharmy, pokonujące zło i cierpienie,
Przez wyjaśnienia, debaty i prace,
Uczniu Siakjamuniego, strażniku istot, których liczba jest nieograniczona jak przestrzeń,
Najwyższy uczony, Lamo Dziampa, oby Twoje życie było długie”.

Fragment „Modlitwy o długie życie Lamy Dziampa Thaje” skomponowanej przez Karma Thinleja Rinpocze.

Lama Tsultrim Allione – 23-25 listopada 2018, Warszawa

banner-tsultrim-allione

Polska sangha Tara Mandala zaprasza na wykład oraz kurs medytacyjny z lamą Tsultrim Allione:

Wykład „Na imię jej Mądrość. Podróż przez mandalę oświeconej kobiecości”
Piątek, 23 listopada, g. 19-20.30

Tulku Tseyang Rinpoche 01-05.08.2018 Warszawa-Wesoła, Chrusty k.Łodzi

Plan Kursu
1-2.08 – Dwudniowy kurs w domu przyjaciół: wykłady odbędą się w Starych Chrustach, niedaleko Łodzi.
1.08 – Wykład „Droga Bodhisattwy” oraz przyjęcie schronienia i złożenie Przyrzeczenia Bodhisattwy.
2.08 – Wykład „Pierwszy krok dla praktykującego Wadżrajanę – oczyszczenie” oraz wyjaśnienia do pierwszych dwóch części praktyk Nyndro.

Program in Khyenkong Karma Kagyu Center (Warszawa – Wesoła, Żeromskiego Street 24):
3.08 – 18:30, Wykład „Miłująca dobroć i współczucie”.
4.08 – Wyjaśnienia do praktyki Chöd Milam Lungtem.
5.08 – Wykład „Historia życia Milarepy” oraz wyjaśnienia do gurujogi Milarepy z tsogiem.

Uwaga: Kontakt w sprawie rezerwacji noclegu i wyżywienia:
1-2 sierpnia: kontakt@aniapirog.pl 730 858 988
3-5 sierpnia: kursy@fundacjarime.pl 507 286 993
_()_

Sanga Beru Khyentse

Lama Walli – wykład otwarty, 18.05.2018 – Warszawa

Lama Walli

Garczen Triptrul Rinpocze – 22-28 sierpnia 2018, Warszawa

drikung-garczen

Polska sangha Garczena Rinpocze z linii drikung kagju zaprasza pod koniec sierpnia na kurs w Warszawie.
Miejsce kursu: Warszawa, Centrum Prasowe Foksal, ul. Foksal 3/5

Program:

Piątek 24.08.18
15:30 – 17:00 Yamantaka – nauki
17:30 – 18:45 Wykład (temat podamy wkrótce)
19:00 – 20:00 Ceremonia Schronienia

Sobota 25.08.18
11:00 – 13:00 Yamantaka – inicjacja
13.00 – 13.45 – Aukcja na rzecz Fundacji Garchena Rinpocze
16:00 – 18:00 Yamantaka – nauki

Niedziela 26.08.18
11:00 – 13:00 5-częściowa Mahamudra – inicjacja
16:00 – 18:00 Milarepa Tsog i pożegnanie

Aktualny program na stronie organizatora ośrodek Drikung Samten Choling.

Sey Rinpocze – Sopot, 11-19 września 2017

sey

W dniach 11-19 Wrzesień 2017r. w Polsce wizytować będzie Jego Eminencja Sey Rinpocze. Poprowadzi intensywne odosobnienie z naukami i praktyką.

Dzigme Rinpocze – Warszawa, 8-10 września 2017

dzigme

Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu serdecznie zaprasza na kurs z Dzigme Rinpocze, który odbędzie się w Warszawie we wrześniu.

Nedo Rinpocze – Kuchary, 10-16 lipca 2017

banner-nedo-rinpocze-05

Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu serdecznie zaprasza na kurs letni w Kucharach w dniach 10-16 lipca 2017.

Sabczu Rinpocze – Warszawa, 11-13 sierpnia 2017

sabczu

Polska sangha Beru Khjentse Rinpocze zaprasza na cykl nauk, których udzieli Sabczu Rinpocze – nauczyciel i mistrz medytacji szkoły karma kagju.

Tulku Tsejang Rinpocze – Warszawa-Wesoła, czerwiec 2016

tulku-tsejang

Polska sangha Beru Khjentse Rinpocze zaprasza na cykl nauk, których udzieli Tulku Tsejang Rinpocze – wykładowca z KIBI, nauczyciel i mistrz medytacji szkoły karma kagju.

Khenpo Czoczok – Warszawa-Wesoła, czerwiec / lipiec 2017

khenpo-chochok

Polska sangha Beru Khjentse Rinpocze zaprasza na cykl nauk, których udzieli Khenpo Czoczok – wykładowca z KIBI, nauczyciel i mistrz medytacji szkoły karma kagju.

Lama Ole Nydahl – Wrocław, 7-9.04.2017

Lama Ole Nydahl - Wrocław

Serdecznie zapraszamy na weekendowy kurs buddyjski z Lamą Ole Nydahlem, który odbędzie się we wrocławskiej Hali Stulecia dniach 7-9 kwietnia 2017.

Lama Ole Nydahl – Warszawa, 18-20.03.2016

ole-wawa

Serdecznie zapraszamy na weekendowy kurs buddyjski z Lamą Ole Nydahlem, który odbędzie się w Warszawie dniach 18-20 marca 2016.

Tsa Lung – joga tybetańska – KATOWICE

bon-joga

W dniach 20-21 lutego 2016 r. w Katowicach odbędzie się intensywny kurs jogi tybetańskiej.

Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja.

mistrzynie-470x260px_dofinansuj2

„Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja.” to film dokumentalny będący świadectwem odradzania się tradycji święcenia kobiet na mniszki buddyjskie na Sri Lance.

Lama Ole Nydahl – Wrocław, 19-20 grudnia 2015

2015-12-ole

Serdecznie zapraszamy na weekendowy kurs buddyjski z Lamą Ole Nydahlem, który odbędzie się we Wrocławiu dniach 19-20 grudnia 2015.

Patrul Rinpocze w Polsce, 10-20 grudnia 2015

patrul-rinpoche

W dniach 10-20 grudnia 2015 r. odwiedzi Polskę Patrul Rinpocze, w programie wykład otwarty we Wrocławiu oraz kurs medytacyjny w Srebrnej Górze.

Festiwal Buddyjski „Przestrzeń Umysłu” – KRAKÓW, 15-22.10.2015

00-pu-logo-big

Co roku festiwale organizowane przez Fundację Stupa House odbywają się w wielu miastach Polski. W programie krakowskiego festiwalu zaplanowano wiele interesujących wydarzeń: wystawy, wykłady, debaty, prezentacje multimedialne oraz warsztaty medytacyjne.

Czime Gjaltsen Rinpocze – Darnków, 17-30.08.2015

2015-08-khordong-czimeg

Związek Buddyjski Khordong zaprasza do Kotliny Kłodzkiej na inicjacje i nauki, których udzieli Czime Gjaltsen Rinpocze.

 

Sakjong Mipham Rinpocze – Kraków, 25-27.09.2015

2015-08-sakjong

Szambala Polska zaprasza na spotkania z Sakjongiem Miphamem Rinpocze do Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.