Monthly Archives: Październik 2012

Jak się modlą i kochają polscy buddyści?

Braunek_Jablon_500pcx

Buddyści – jak się modlą, jak jedzą? Jak udaje im się żyć w harmonii? „Jabłoń w ogrodzie morze jest blisko” to książka Artura Cieślara o przygodzie, która odmieniła życie Małgorzaty Braunek. Ikona polskiego kina u szczytu sławy, rozczarowana dotychczasowym życiem oraz sobą, wyrusza do Tybetu, gdzie spotyka Dalajlamę, odkrywa świat buddyzmu i samą siebie.

Więcej w materiale filmowym programu „Pytanie na śniadanie” TVP2 »

 

Nowa płyta muzycznego projektu Contemplatron już w sprzedaży

contemplatron-prabhashvara
Nowa płyta muzycznego projektu Contemplatron zatytułowana „Prabhashvara” („Przejrzyste Światło”), inspirowana buddyzmem tybetańskim jest już dostępna w sprzedaży na stronie wydawcy Wrotycz Records.

Koreański robot osiągnął oświecenie!

doomsdaybook-image

Jak na razie tylko w produkcji filmowej pt. Doomsday Book (Księga Zagłady). Miłośnicy azjatyckiego horroru i science-fiction mogą obejrzeć trailer na YouTube »

Jangsi: Odrodzenie jest tylko początkiem

dilgo_yangsi

„Yangsi: reincarnation is just the beginning” („Jangsi: Odrodzenie jest tylko początkiem”) to tytuł filmu dokumentującego życie Dilgo Czientse Jangsi Rinpocze, który ukazał się właśnie na DVD.

Mes Aynak – starożytne buddyjskie zabytki mają zostać zniszczone

mes-aynak

Na grudzień 2012 roku zaplanowano zniszczenia świątyń, klasztorów i posągów buddyjskich sprzed 2600 lat znajdujących się w Mes Aynak w Afganistanie.

Bangladescy buddyści zaatakowani z powodu zdjęcia spalonego Koranu wracają do domów

bangladesz-mnich

Setki buddystów, którzy w ostatni weekend września 2012 uciekli z wiosek położonych na południu Bangladeszu, powracają do domów w otoczeniu wzmocnionej ochrony i po aresztowaniu ponad 160 osób. Buddyści szukali schronienia po tym jak setki muzułmanów, rozsierdzonych umieszczonym na Facebooku zdjęciem przedstawiającym spalony Koran, zaatakowały nocą swoich buddyjskich sąsiadów. Podczas rozruchów spłonęło przynajmniej 10 buddyjskich świątyń i około 40 domostw. Ograbiono wiele domów i sklepów należących do buddystów, ludzie stracili dobytek całego życia.

Film „Życie Buddhy” w polskim tłumaczeniu

Buddha-BBC

Film w koprodukcji BBC i Discovery Channel opisujący życie Siddhatthy Gotamy, oraz proces w którym, bazując na własnym doświadczeniu, odkrywa podstawy buddyzmu. Liczne dowody archeologiczne jak też relacje współczesnych nauczycieli buddyjskich przybliżają nas do człowieka jakim był Buddha.

Przestrzeń Umysłu – Festiwal Kultury Buddyjskiej w Łodzi, 8-21.10.2012

logo-pu

W programie łódzkiej odsłony Festiwalu „Przestrzeń Umysłu” zaplanowano wiele interesujących wydarzeń, między innymi wykłady, warsztaty i wernisaż sztuki buddyjskiej.

Przestrzeń Umysłu – Festiwal Kultury Buddyjskiej na Śląsku, 17-24.10.2012

logo-pu

Zapraszamy na szóstą edycję corocznych spotkań z kulturą buddyjską na Śląsku. W tym roku organizatorzy, przygotowali serię spotkań z niezwykłymi osobowościami buddyzmu w Polsce. W ciągu siedmiu dni festiwalowych będzie można m.in. poznać buddyjski pogląd na kwestie dotyczące śmierci, praktyczne metody pracy z umysłem oraz to, jak można wykorzystać ponadczasowe nauk Buddy w życiu współczesnego człowieka Zachodu.

Contemplatron – „Prabhashvara”

contemplatron-prabhashvara
Już wkrótce nakładem Wrotycz Records ukaże się trzeci album dark-ambientowego projektu Contemplatron zatytułowany „Prabhashvara” („Przejrzyste Światło”). Muzyka jest inspirowana buddyzmem tybetańskim i dzięki połączeniu tradycyjnego instrumentarium (gongi, dzwonki, bębny) ze współczesnym (syntezatory) oraz śpiewami tybetańskich mnichów i mniszek tworzy niezwykłą mistyczną, medytacyjną atmosferę. Materiał został zmasterowany przez Petera Anderssona, znanego z takich projektów muzycznych jak Raison d’Etre, Stratvm Terror czy Necrophorus. Wydawnictwo ma formę eleganckiego digipacka, którego oprawa graficzna nawiązuje do tematu płyty, tworząc razem z muzyką spójną całość.