Monthly Archives: Listopad 2012

Wizyta Patrula Rinpocze w Polsce – Wrocław, Warszawa, styczeń 2013

patrul-rinpoche

W dniach 12-21 stycznia 2013 r. odwiedzi Polskę Patrul Rinpocze, w programie wykład w Warszawie i we Wrocławiu oraz kurs medytacyjny w Srebrnej Górze. Szczegółowe informacje na stronie polskiej sanghi Patrula Rinpocze »

Aszak Tulku Rinpocze – Inicjacja Padmasambhawy

ashak-tulku

W czwartek, 15 listopada o godz. 18.oo Tulku Aszak Rinpocze udzieli ostatniej, w trakcie swojej obecnej wizyty w Polsce, inicjacji do praktyki GURU PADMASAMBHAWY. Spotkanie odbędzie się w warszawskim Społecznym Gimnazjum nr 20 przy ul. Raszyńskiej 22, sala 23. Sugerowana darowizna 50 zł.
Więcej informacji o Rinpocze »

Epoka kobiet

dalajlama-kobiety

XIV Dalajlama: „Wobec konieczności promowania bardziej altruistycznego społeczeństwa, można powiedzieć, że wkraczamy w epokę kobiet.” Więcej na portalu CyberSangha »

Buddyjska świątynia z… butelek po piwie

butelki

Tajscy mnisi z prowincji Sisaket wykorzystali ponad milion szklanych butelek do budowy świątyni buddyjskiej. Uważność, będąca istotą nauk buddyjskich, oddanie i troska potrzebne by wybudować wszystko z odnawialnego szkła, począwszy od ubikacji, kończąc na krematoriach, pokazują co można osiągnąć dzięki kreatywności i ciężkiej pracy.

Buddyzm w więzieniu – Stowarzyszenie „Przebudzeni” prosi o wsparcie

przebudzeni

Z okazji końca roku, świąt, odnowy związków i utrwalania ich z myślą o tym, żeby więźniowie mieli gdzie wrócić po odbyciu kary, zwracamy się z prośbą do Was o znaczki, koperty, karty telefoniczne Telegrosik, artykuły piśmienne. Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia „Przebudzeni” – buddyzm w więzieniu »

Czongtul Rinpocze – Uzdrawianie z Sipe Dzialmo

czongtul-rinpocze

Związek Tybetańskiego Bon SaTrikErSang zaprasza wszystkich chętnych do udziału w naukach Czongtula Rinpocze „Uzdrawianie z Matką Wszechświata (Sipe Dzialmo)”, które odbędą się w Warszawie w dniach 8-9 grudnia 2012. Więcej informacji na stronie Związku Tybetańskiego Bon SaTrikErSang »

Warsztaty: Praca, seks i pieniądze – prawdziwe życie i ścieżka uważności

szambala-pl

Warszawski ośrodek Szambali zaprasza na warsztaty „Praca, seks i pieniądze – prawdziwe życie i ścieżka uważności”, które w dniach 7-9 grudnia 2012 poprowadzi Karl-Ludwig Leiter.

Oto najszczęśliwszy człowiek na świecie

matthieu-ricard

Buddyjski mnich i genetyk molekularny Matthieu Ricard został uznany za najszczęśliwszego człowieka na świecie. Jak podają naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin, fale gamma w jego mózgu zestroiły się na idealną częstotliwość związaną z uwagą, nauką, pamięcią i samoświadomością. Za eksperyment odpowiedzialny jest neurobiolog Richard Davidson z Uniwersytetu Wisconsin, który przebadał umysły ponad kilkuset osób praktykujących zaawansowaną medytację. Badania trwały ponad 12 lat. Szukano związku krótko- i długoterminowego szkolenia umysłu poprzez medytację z emocjonalną równowagą. Więcej informacji na portalu: ONET Religia »

 

Trailer filmu „Wintertour”

wintertour

Na stronie Fundacji Dharma Movie Projects dostępny jest trailer dokumentalnego filmu „Wintertour” („Zimowa podróż”), poświęconego historii rozwoju buddyzmu Diamentowej Drogi na Zachodzie i przedstawiający Lamę Olego Nydahla w codziennych sytuacjach. Zapraszamy do obejrzenia: WINTERTOUR »

 

Panel nt książki „O śmierci i odrodzeniu”

panel-nydahl-eichelberger

W serwisie YouTube dostępny jest zapis spotkania, które odbyło się 16 kwietnia w księgarni Traffic Club w Warszawie z udziałem autora książki „O śmierci i odrodzeniu” Lamy Ole Nydahla oraz zaproszonych gości: psychologa Wojciecha Eichelbergera oraz profesora onkologii Cezarego Szczylika. Spotkanie miało formułę otwartego dla publiczności panelu dyskusyjnego poświęconego praktycznemu przygotowaniu do śmierci. Zapraszamy do obejrzenia: Panel z udziałem Lamy Ole Nydahlem nt książki „O śmierci i odrodzeniu” »

„Transmission” – film na Vimeo

transmission

W serwisie Vimeo pojawił się film „Transmission” („Przekaz”), niezwykle insirujący dokument zawierający wypowiedzi uczniów Lamy Olego Nydahla, mistrza medytacji buddyzmu Diamentowej Drogi. Zapraszamy do obejrzenia: TRANSMISSION »

 

Studiują filozofię i buddologię. Kto ich potem zatrudni?

buddyzm-studia

Zaliczane do egzotycznych wydziały filozoficzne tworzą nowe specjalizacje. W Krakowie z filozofii na UJ wykiełkowały kognitywistyka, buddologia czy etyka, na Uniwersytecie Pedagogicznym filozofia dla gospodarki. Co po takich absolwentach na rynku pracy? Więcej »

Cytat na „zaduszki”

buddyzm-cyber-sangha-06-lama-ole-nydahl

Niezmienny aspekt umysłu wykracza poza śmierć i narodziny. Nigdy się nie narodził i nigdy nie będzie mógł umrzeć.
~ Lama Ole Nydahl ~

Tybetańska Księga Umarłych – wykład lamy Aszak Tulku Rinpocze

ashak-tulku

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza w niedzielę 4 listopada 2012 o godz. 16:00 na wykład lamy Aszak Tulku Rinpocze p.t. „Tybetańska Księga Umarłych, Bardo Thodol – buddyjskie wierzenia dotyczące prawa karmy, śmierci i odrodzenia”. Spotkanie poprowadzi kustosza MAiP Maciej Góralski. Wstęp 12 zł. Więcej informacji na stronie Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie »

 

Małgorzata Braunek: Jestem otwarta na śmierć

malgorzata-braunek

„Jeśli tylko pozbędziemy się lęku, to bolesne doświadczenie śmierci da nam wiarę i poczucie, że wszystko ma sens, bardzo głęboki sens. Bez sensu nie da się żyć.” – wywiad z Małgorzatą Braunek w świątecznym magazynie „Gazety Wyborczej”. Więcej na stronie „Gazety Wyborczej” »