Monthly Archives: Grudzień 2012

Życzenia noworoczne

!!happy-new-year-martini-dakini

Świąteczne życzenia :)

xmass
Tradycyjnie, jak co roku, sypią się życzenia wokół,
Większość życzy świąt obfitych i prezentów znakomitych.
A ja życzę, moi mili, byście święta te spędzili
Tak, jak każdy sobie marzy.
 
Może cicho bez hałasu, idąc na spacer do lasu,
Może w gronie swoich bliskich, siorbiąc barszczyk z jednej miski,
Może gdzieś tam w ciepłym kraju (prawie jak w buddyjskim raju),
W przytomności i radości.

Matthieu Ricard: O nawykach szczęścia

matthieu-ricard-wyklad

Czym jest szczęście i w jaki sposób możemy je odnaleźć? Były biochemik, a aktualnie buddysta, Matthieu Ricard twierdzi, że możemy wpoić umysłowi nawyk dobrego samopoczucia, aby stworzyć poczucie prawdziwego spokoju i spełnienia. Zapraszamy do obejrzenia wykładu: Matthieu Ricard: O nawykach szczęścia »

Wiadomość na koniec świata 21.12.2012

dzongsar-majowie
Zobaczcie: jeśli czas miałby naprawdę się zakończyć, wówczas runęłoby samo znaczenie pojęcia czasu. Czas sam w sobie nie może się skończyć, lecz może pewna „epoka”, i prawdopodobnie o tym mówią przepowiednie Majów. Ale oczywiście zawsze jest możliwe, że wielcy Majowie już zdążyli czmychnąć przed zagładą w przestrzeń kosmiczną ulatując na kamieniu, w którym wykuli swój kalendarz ;)
 
Budda powiedział, że w wymiarze postrzeganego i doświadczanego świata wszystko jest manifestacją warunków, a tymi warunkami kieruje motywacja. Zatem dzięki właściwej motywacji warunki mogą okazać się także pomyślne. Jeśli obecna epoka faktycznie zmierza ku końcowi, czyńmy starania aby był to również koniec całej naszej głupoty i zaświtała nowa epoka przebudzenia.
 
~ Dzongsar Khjentse Rinpocze ~

XVII Karmapa Taje Dordże o samospaleniach protestujących w Tybecie

karmapa-spalenia

Od lutego 2009 r. w Tybecie trwa bezprecedensowa fala samopodpaleń Tybetańczyków w proteście przeciwko chińskim rządom w ich kraju. Od tamtej pory ponad 90 osób popełniło samobójstwo poprzez samospalenie, a w samym listopadzie 2012 roku miało miejsce 28 takich aktów. Jego Świątobliwość XVII Karmapa Trinlej Thaje Dordże, zwierzchnik szkoły karma kagju buddyzmu tybetańskiego, w wywiadzie z 11 grudnia 2012 r. dla Hindustan Times wyraził swoje zmartwienie w związku z rosnącą liczbą samopodpaleń:

„Paritta Pali. Wersy ochronne” – Sayadaw U Sīlananda

paritta

Sayadaw U Sīlananda

Paritta Pali
Wersy ochronne

Portal Sasana.pl udostępnił bezpłatnie książkę Sayadawa U Silanandy pt. „Paritta Pali – Wersy Ochronne” w formacie PDF. W krajach gdzie zadomowiła się tradycja buddyjska uważa się, że tego rodzaju recytacje przynoszą bezpieczeństwo i dobrobyt dla osób w nich uczestniczących. Te oraz inne pozycje można pobrać ze strony portalu »

Infekcja wirusowa

UWAGA! W związku z niedawną infekcją naszego serwisu zalecamy zainstalowanie bezpłatnego programu antywirusowego AVG Anti-Virus Free Edition 2013 i przeskanowanie komputera. Przepraszamy za niedogodności.

„Wintertour” – recenzja Tomasza Raczka

wintertour

Premierę dokumentalnego filmu „Wintertour” (reż. Leszek Dobrucki), przedstawiającego lamę Ole Nydahla, twórcę zachodniej ścieżki na diamentowej drodze wprowadzającej buddyzm w wiek XXI, zaprezentowano podczas letniego obozu medytacyjnego, zorganizowanego w pięknym parku w Kucharach, położonym wokół dworku należącego niegdyś do Heleny Mniszkówny. Mało która premiera filmowa ma taką widownię – jej świadkami było prawie 3 tysiące widzów, którzy zjechali z całej Europy. Wśród nich sam główny bohater.