Festiwal Buddyjski „Przestrzeń Umysłu” – KRAKÓW, 15-22.10.2015

00-pu-logo-big

Co roku festiwale organizowane przez Fundację Stupa House odbywają się w wielu miastach Polski. W programie krakowskiego festiwalu zaplanowano wiele interesujących wydarzeń: wystawy, wykłady, debaty, prezentacje multimedialne oraz warsztaty medytacyjne.

Festiwal Buddyjski „Przestrzeń Umysłu” ma charakter ogólnopolski i wpisał się już na stałe w pejzaż wydarzeń kulturalnych Krakowa i wielu innych miast. Tym razem odbywa się on pod hasłem: Być pożytecznym, czyli Buddyzm Diamentowej Drogi na Zachodzie. Uczestnicy festiwalu będą mogli dowiedzieć się, dlaczego buddyści dążą do oświecenia i jaka jest droga do jego osiągnięcia, poznać nauki Lamów i społeczność buddyjską w zachodnim społeczeństwie oraz pogląd i medytację w codziennym życiu. Nie zabraknie też bliskich nam wszystkim tematów, takich jak miłość i partnerstwo. Podobnie jak w latach poprzednich, festiwal organizowany jest przez Fundację Stupa House w kilkunastu największych miastach Polski. W Krakowie odbędzie się on już po raz ósmy.

Festiwal trwać będzie od 15 do 22 października. W programie zaplanowano wiele interesujących wykładów polskich i zagranicznych nauczycieli Buddyzmu Diamentowej Drogi oraz prezentacje multimedialne i debaty naukowe. Wykładowcy przybliżą nam funkcjonowanie nauk Buddy we współczesnym świecie i sposoby ich praktykowania przez buddystów na Zachodzie. Stąd tematy tak ważne dla każdego z nas, jak partnerstwo, radzenie sobie z przeszkadzającymi emocjami czy dążenie do szczęścia. Wszystko to odbędzie się w kameralnej atmosferze jednego z ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Krakowa – klimatycznej kawiarni Pauza In Garden na ulicy Rajskiej 12 oraz w dobrze znanej wszystkim krakowianom Piwnicy Pod Baranami na Rynku Głównym. Natomiast na Uniwersytecie Ekonomicznym będziemy mieć okazję uczestniczyć w dyskusjach naukowych poświęconych problematyce buddyjskiego spojrzenia na świat biznesu oraz podobieństw i różnic w etyce Wschodu i Zachodu.

W tym roku uczestnicy festiwalu będą mieli niezwykłą okazję zobaczenia pokazu slajdów z podróży zachodnich buddystów na Wschód. Na aktualną i interesującą prezentację złożą się historie i zdjęcia z Nepalu na chwilę przed tragedią, jaka dotknęła ten kraj. Opowiemy też o tym, dlaczego buddyzm, wędrując po wielu krajach świata, dostosowuje się do istniejących warunków i praktykujących go uczniów, o tym, co tak naprawdę jest niezmienną esencją nauk Buddy, którą możemy odnaleźć w każdym zakątku świata oraz o tym, dlaczego na Zachodzie praktykujący buddysta nie wyróżnia się w tłumie mnisią szatą i ogoloną głową. A wszystko to w dobrze znanych nam murach Piwnicy Pod Baranami w ramach cotygodniowych slajdowisk Klubu Podróżników „Śródziemie”.

Festiwal stanowi dobrą okazję do odwiedzenia krakowskiego ośrodka medytacyjnego, w którym również będą miały miejsce ciekawe wydarzenia – wykłady, prezentacje i warsztaty medytacyjne.

Więcej informacji na stronie Festiwalu ».